Poznejte nejčastější zrakové vady

Poznejte nejčastější zrakové vady

Část zrakových vad je docela běžná, část je vzácná. Tentokrát se zaměříme na ty první – poznejte nejčastější vady zraku.

Vady zraku související s ostrostí vidění

Když slyšíme slova „zraková vada“, vybavíme si pravděpodobně hlavně ty, které se týkají ostrosti vidění. Není divu, jsou rozhodně nejčastější a mohou postihnout prakticky každého. Jak vznikají vady zraku související s ostrostí vidění? Prvky  struktury oka, které jsou odpovědné za správný obraz, to jsou především rohovka, čočka a sklivec. Světlo jimi prochází a vytváří obraz na sítnici. Jakékoli vady jejich funkčnosti mohou způsobit poruchy zraku, jako jsou:

  • dalekozrakost, neboli hypermetropie. V tomto případě se obraz tvoří za sítnicí oka. Tato vada je obvykle vrozená a s věkem klesá. Lze ji korigovat pomocí čoček označovaných znaménkem plus.
  • krátkozrakost. V tomto případě se obraz tvoří před sítnicí oka. Tuto vadu korigují čočky se znaménkem minus. Časem se může zhoršovat, například u žen po těhotenství nebo u osob, které tráví příliš mnoho času před obrazovkou počítače, telefonu nebo televize.
  • presbyopie, neboli vetchozrakost. Zhruba po čtyřiceti letech ztrácí oko schopnost akomodace, tedy přizpůsobení tvaru čočky. V důsledku toho je obraz viděný zblízka rozmazaný. Ke korekci této vady se používají bifokální nebo multifokální čočky se znaménkem plus;
  • astigmatismus. U této vady není rohovka ve všech rovinách zakřivena stejně a nemá pravidelný kulatý tvar, což způsobuje zkreslení obrazu. S věkem se téměř nemění. K její korekci se používají  brýle se sférocylindrickými skly nebo torické kontaktní čočky.

Vady zraku související s vnímáním barev

Vyskytují se v populaci méně často než vady zrakové ostrosti, ale stojí za zmínku. Asi všichni jsme slyšeli o barvosleposti. Toto onemocnění způsobuje nejčastěji problém s rozlišením červené a zelené, méně často modré a žluté. Odhaduje se, že barvoslepost postihuje asi 8 % mužů a 0,5 % žen. Není to však jediná porucha spojená s vnímáním barev. Mnohem vzácnější je achromatopsie, která postihuje asi 0,005 % lidstva. Lidé s achromatopsií vidí svět v odstínech šedé. Zajímavé je, že vady související s vnímáním barev jsou často vrozené a postižení si je ze začátku ani neuvědomují. Stanovení barvosleposti nebo achromatopsie je možné díky speciálním barevným tabulkám. Tyto vady jsou nevyléčitelné, ale lze je korigovat, například použitím speciálních čoček.

Chcete se ujistit, že nemáte žádnou z výše uvedených vad zraku? Nebo možná pozorujete znepokojivé příznaky? Objednejte se k nám na vyšetření zraku a zkontrolujte stav svých očí!

U nás najdete

široký výběr značek